Bodlinky

Bodlinky a Vánoce

Na poslední schůzce v  kalendářním roce 2012 se Bodlinky vánočně naladily. Vzorky cukroví, koledy, tanec a hry navodily dokonale tu správnou předvánoční náladu. Každý si měl připravit hru pro ostatní. Velké Bodlinky Ája a Janička připravily pantomimu, kde měl každý vyjádřit přidělené slovo. A nebylo to jednoduché. Přesto nakonec bylo vše uhodnuto, dokonce i ztvárnění Pavla. Ten naopak představoval rybu a k jejímu pantomimickému vyjádření použil naše žížalky, které jako pojídal, a to napovědělo nejvíc. Dochechtaly jsme se dost! Zpívání s kytarou přilákalo pozornost tety Zdeny, která procházela kolem klubovny. Na chvilku se také zastavila paní starostka, a tak o hosty nebyla nouze. Všichni jsme si popřáli veselé Vánoce, sníh a super náladu.

Jana,Pavel,Bodlinky

 

 

 

 

 

 

 

Bodlinky na výzvědách

Svojí pravidelnou čtvrteční schůzku prožily tentokrát Bodlinky na cestách. 13.10. 2011 se vypravily autobusem z Dubé do Mimoně a následně do Zákup, do základní školy. Pan učitel Jiří Jech zde totiž zakládá chovatelský kroužek, no a my jsme byli zvědaví, jak to vypadá jinde. Po milém přivítání u autobusu, kde na nás čekal nejen Jirka, ale také dvě usměvavá děvčata – pomocnice od zvířátek, jsme prošli přes náměstí ke škole. Trošku, ne, hodně jsme jim záviděli sportovní areál u školy, hlavně venkovní hřištěJ. Školu navštěvuje přes 300 dětí, tedy jednou tolik, co u nás. Na chodbách jim rostou nádherné rostliny a dokonce rarita – kávovník. Takže si učitelé sklízejí a melou čerstvou kávičku rovnou ve školeJ

Zvířátka mají svou místnost a je jich tam dost. Upoutal nás pochodující Ámos, želva čtyřprstá, který se volně špacíroval po podlaze. Dále pak zebřičky, andulky, pískomilové,králík,morčata,křečci, potkani a námi darované pakobylky indické. Jo, mají se všichni dobře a je o ně skvěle postaráno. Bodlinky dostaly dárečky, malé dřevěné ježečky, Jaa a Pavel pak dostaly velké ježoury a všichni spořádali připravené občerstvení.

Zákupáky jsme pozvali do Dubé. Pěkně se na ně připravímeJ

Děkujeme moc za všechno, přejeme úspěchy a super zážitky se zvířátky.

Ať se daří!

Jana,Pavel,Bodlinky

Noví kamarádi

 

 

 

 

 

 

 

Kuk!

Chováme si !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bodlinky pracovaly

 

Studánku U skokana Bodlinky opečovávají již od roku 2005. Voda sice není pitná, ale je důležitým zdrojem života  pro živočichy a rostliny. Své jméno dostala podle obyvatele studánky, skokana hnědého.

Na své čtvrteční schůzce 3.11. se Bodlinky vydaly vysvobodit studánku z návalu spadaného listí. Práce jim šla od ruky, hrabaly, zametaly a hledaly. Koho? No přeci skokánka. A podařilo se. Skokaní mimino přišlo zkontrolovat, kdo se ulejvá a kdo si zaslouží odměnu.

Studánka je připravená na zimu a my jí přejeme hodně vody.

Jana,Pavel,Bodlinky

Makáme, makáme!

 

 

 

 

 

 

 

 

SkokánekHotovo!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bodlinková expedice

Na své pravidelné čtvrteční schůzce se Bodlinky rozhodly provéstkontrolu jilmové aleje, kterou vysázely v roce 2005. Takže nejstarší Bodlinky si pamatují, jak přiložily ruku k dílu a ve Vrabcově vysázely 10 prťavých jilmečků, které přivezl zástupce společnosti Čmelák.

Dneska jsou to už krásné vzrostlé stromky, všem se daří a rostou přímo před očima. Na naší expedici jsme bohužel našli „stopy“ člověčí nedbalosti – vyhozené baterie – které putují do sběrné nádoby ve škole. Prozkoumali jsme posed, zahráli si pozorovací hru a objevili skokánka v potoce. Vzácné škeble jsme si jen jemně pochovali a hned vrátili zpět do vody. Některé zmožené Bodlinky začaly posilovat, aby vydržely cestu zpět.

Expedice se vydařila.

 

Bodlinky hledaly…
…. v celostátní soutěži Hledání jara tentokrát žábu, pampelišku a běláska řeřichového. Ve slunečném jarním počasí jsme vyrazili do lesa. V zámecké zahradě na nás jukaly bílé hlavičky sasanek. Na sýrárně jsme se velice opatrně přiblížili k úlům a zkontrolovali jsme, jestli jsou včelky už naplno vzhůru. Jn se to tam hemžilo! Pokračovali jsme k Barboře. Funěli jsme do kopce jako lokomotivy. Potkali jsme posed, který volal k vyzkoušení. Viděli jsme ale kul…ý, protože byly kolem vysoké stromy. Ale to nevadí, hlavně , že jsme byli venku. Najít pampelišku byl fakt docela problém. Našli jsme hned u hřiště jedu jedinou, a tak jsme se s ní raději hned vyfotili
Bělásek řeřichový se na naší pouti nevyskytoval, a tak jsme ulovili co se dalo. Vyfotit motýla, který se pořád mrská a neposedí, je fakt dřina. Na Mlejnku nám Pavel rozdělal oheň my jsme si opekli buřtíky. Jo, mňamka. Cosi šustilo v trávě a my jsme se mohli pokochat nádhernou ještěrkou. Tušila, že se fotí, a proto pózovala.Ája a Štěpka se rozhodly meditovat na sluníčku a Péťa s Kájou objevili malé rybky v náhonu, a tak jim pomáhali do potoka.
Ája nás pak zavedla Na Výsluní, kde bylo pampelišek víc. Asi teprve začínají rozkvétat. Žábu jsme viděli v hasičské nádrži u nádraží, ale jinak jich máme spoustu ze žabích zábran, kde pomáháme při jarním tahu již osmým rokem.
Jaro jsme si užili skvěle!
Bodlinky slavily…
…. sedm let aktivní činnosti při Ekoškole Dubá. 31.3. 2011 uplynulo přesně sedm let, kdy byl založen náš oddíl Bodlinky. Jen připomenu, že název máme od prvního odchovaného ježečka Bodlinky, který se k nám dostal z lesa v lednu 2004.
Nejstarší Bodlinky připravily nádhernou výzdobu. Mňamky zaplnily stoly a oslava mohla začít.
Navštívila nás paní ředitelka, která nám popřála spoustu skvělých nápadů a chuť do aktivit pro přírodu. Přinesla nám sladké mlsání a nádhernou růži.My jsme jí poděkovaly za prosotory naší klubovny, kterou ve škole využíváme. Po společném přípitku proběhlo přijímání nových členů oddílu – Barunky Fléglové, Káji Sloupa, Honzíka Žaloviče, Marečka Postráneckého, Martínka Stejskala. Další nové členy Bodlinek napadly neštovice, a tka Pavla napadl senzační nápad donést jim průkazky a občerstvení domů. Přibližovat se mohli jen ti, kteří už neštovníky měli. A tak jsme přepadli opuntíkované : Elišku Mojtekovou, Elišku Heinrichovou, Tomáše Pabišku a Tomáše Nováka. Ti koukali, přímo zíraliJ
Ale bylo to úžasné. V nejbližší době nás čeká celostátní akce Hledání jara. Budeme stopovat rozkvetlou pampelišku, žabku a motýla. Těšíme se.

Ve čtvrtek 24.3. se na své pravidlené schůzce Bodlinky vydaly k žabím zábranám, aby pročistily žabkám cestu, neboť žabí tah se blíží! Nasbíraly nejrůznější odpaďáky, dokonce už i v nádobávh pro žabky!!! Asi si je někdo spletl s nádobymi na odpad?! Po práci následovala oblíbená hra – na schovávanou na Lopušáku. Janička objevila úkryt v odložené pneumatice a nám přibyla vráska – kde se to tu vzalo?! Co s tím?! Kam s tím?!

Bodlinková mise
V sobotu 12.3. se vydaly Bodlinky do psího útulku v Mělníku, aby předaly materiální pomoc pro všechny pejsky, kterou zorganizovaly během ledna a února. Pomoc cestovala autem, Bodlinky autobusem. Pomoc představovala 162 kg granulí, 30 kg konzerv, 26 sáčků piškotů, 12 psích salámků, 7 dek, 8 misek, 9 kg kolínek a hračky. Děkujeme všem, kteří jakkoliv přispěli a nebyl jim lhostejný osud psích čtvernožců!
Průvodce útulkem nám prozradil ,že v současné době mají ubytováno 40 pejsanů /kapacita je 25!/, nejdéle tam mají kokříka – už 6 let a několik hafanů – důchodců. Nejvíce obdivu, ale i lítosti sklidil obří bernardýn. Denní režim v útulku začíná v 8,00 čištěním, krmením a venčením – ve velkém ohraničeném prostoru s průlezkami. Denní spotřeba granulí je 15 kg. Byli jsme zrovna při tom, když se do útulku přišli podívat zájemci o pejska. Vybrali si tříměsíční jezevčici, která je zatím v karanténě a domů k novým páníkům půjde za 14 dní.
Osudy pejsků jsou smutné a naší duši poznamenaly navždy.
Vyvětraní a plní zážitků jsme se vrátili domů. Tom usnul už v autobuse.
Jsme rádi, že jsme mohli pomoci. V útulku zůstala naše darovací listina, na které jsme uvedli jména všech přispěvatelů ještě jednou DĚKUJEME!

Na sbírku pro útulek přispěli:
Radek Nemeš, Míša Sýkorová, Michal a Martin Stejskalovi,Jana Kavalírová,Andrea Vnuková,Leona Jeništová,Zdeňka Honcová, Tomáš Novák,Michaela Hradecká, I.třída ZŠ Dubá, Jan a Petr Žalovičovi, Tereza Kroupová, Eliška Mojteková, Eliška Heinrichová, Věra Valová, Patrik Štosek, paní Zajkrová, Natálka Maryšková, Jana Staňková,Matyáš Hruzík,Adéla Žebrová,Jana a Pavel Maškovi, Ondřej Kos,Marek Postránecký, Petr Voldřich, Vlasta a Filip Velikovi, Jindřiška a Bedřich Skaličtí, Ludmila Kadlečková, Karel Sloup, Natálka Krsová, Nikola Dvořáková, Pan Sochor, paní Pavlíková, Natálka Hromádková, Bezdíčkovi, Heinrichovi,Martina a Míša Holíkovi, paní Malčíková,Viktorka Špoulová,Bělohlávkovi,Fléglovi,Tom Pabiška, Jana Fišerová, MŠ Dubá –oddělení Motýlků,Jitka Blajdová, paní učitelka Gábina, Klivan,Středová,Danda Heptner, Honza Tlapák,Valinka Turková,Terezka Tomášková, Milda Adamec,Anežka Hromádková,Kuba Matýs,Kája Žalovič,Honzík Svoboda, Philips Gariihy, Klárka Milerová,Míša Novotný

 

Bodlinky a jarní úklid
Na své pravidelné čtvrteční schůzce se Bodlinky rozhodly, že je čas začít s jarním úklidem. Místo pro likvidaci pozůstatků necivilizovaných jedinců se nacházelo 2 km za městem. Uprostřed pole si kdosi dal tu námahu a odložil pytel s odpadky, který se díky větru rozšířil do okolí. A tak nastalo ohýbání, sbírání a ukládání do pytle, který pak putoval do Nedamova na sběrné místo. Aby to nebyla jen práce, uspořádali jsme běh k bunkru. Jen Vojta běžel opačným směrem, a to k posedu. Odměnou byl bonbón v klubovně, kam jsme dorazili pěkně vyfoukaní. Zase kousek pro přírodu. Jsme na to pyšní.
17.2. vyrazily Bodlinky do ulic města s anketou. Ptaly se kolemjdoucích na otázky:
Co se vám v Dubé líbí ?
Jakou změnu jste v Dubé naposledy zaregistrovali?
Chybí vám něco v Dubé?
Výsledky pak zpracovaly v klubovně.
Nejvíce se lidem líbí zahrada v MŠ, náměstí, cukrárna paní Knížové, příroda – no hurá!
Nejvíce lidí postřehlo jako změnu dobudování kanalizace a schody na Výsluní.
V Dubé pak lidem chybí něco pro děti – blíže neurčili, sál, bazén,kino.
Během ankety jsme zaznamenali i letící labutě nad náměstím, asi směr Nedamov a poslední zbytky špinavého sněhu.
Ohřát jsme se upalovali do klubovny, kde jsme začali sčítat pomoc pro útulek. Konečný výsledek zveřejníme začátkem března, sbírka ještě trvá, ale už teď je obrovská. Více než 150 kg granulí, 15 kg salámků pro pejsky, 6 dek a 8 misek.
Bodlinky podnikly ve čtvrtek 10.2. výpravu do veřejného akvária v České Lípě. Čekaly na ně zajímavé informace ze života sladkovodních ryb z tropických krajů.
Měly jsme to štěstí, že jsme viděli tři dny stará miminka kančíka rudého. Miminek se rodí až 1 000 a ve volné přírodě přežijí dvě až tři. Tady v teráriu se však po třech měsících musí vylovit a umístit do jiného, protože by je mamka s taťkou mohli sníst! To jsou věci.
Kančík černopruhovaný reagoval na naší ruku na terárku trhnutím hlavy a nám bylo vysvětleno, že tyto ryby mají inteligenci psa a takto nás zdraví. Neuvěřitelné! Rybí rodinky obohacuje kožnatka čínská, která čeká na nový příbytek. Pirani vypadaly klidně a nehybně, ALE my víme své.
Výprava se všem líbila a rozšířila naše znalosti.
Na lednové schůzce 20.1. se Bodlinky sešly s Včelkou Májou a s panem Salabou – myslivcem, který začal své vyprávění o lese v doprovodu svého čtyřměsíčního jezevčíka Denyho. Kromě spousty zajímavostí jsme se dozvěděli, jaký je rozdíl mezi liščí a jezevčí norou. Liška je prý děsná bordelářka zatímco jezevec je velice pořádný. Takže už víme, jak budeme říkat nepořádným  dětem – lišky a pořádníkům zase jezevci. Top zní daleko lépe,ne?Na závěr pan Salaba pokreslil dětem na přání ruce zvířátky nejen lesními, ale i exotickými. Májovci nás mile pohostili, bylo to prima. Těšíme se na další společnou akci.

 

 

 

 

Oddíl MOP ČSOP Bodlinky vyzývá všechny, kterým není lhostejný život pejsků v útulcích,

připojte se a pomozte


V termínu od 3.1. 2011 do 28.2. 2011

můžete nosit do prostor chovatelského kroužku nebo rovnou k paní učitelce Maškové/723 734 892/

všechno potřebné pro pejsky /nové i použité, ale čisté/.

Celá podpora bude začátkem března 2011 převezena do psího útulku do Mělníka.

Prosíme za všechny pejsky, pomozte!

Děkujeme moc, Pavel,Jana,Bodlinky.

Forma podpory – krmení, deky, misky, vodítka, obojky, psí hračky, psí mlsky, piškoty

Bodlinkám mráz nevadí

Ve čtvrtek 16.12. se Bodlinky vydaly na návštěvu krmelce. Sníh zasypal všechno možné, takže cesta byla náročná. Ale Bodlinkám nevadil ani mráz -9°C. Nesli jsme s sebou tvrdý chleba, jablka, zrní a mrkev. Letos nikdo neujídal cestou, takže jsme všechno donesli na místo. Nikola si zkusila stojku ve sněhu, otiskli jsme si ve sněhu „anděčlíky“, zahráli „škatulata“ a ještě jsme stihli vyválet Pavla ve sněhu, aby si taky užil sněhového veselí!

Sníh a mráz k zimě patří a my jsme si to pořádně užili!

 

Bodlinky  a Mája
Ve čtvrtek  25.11.  připravily Bodlinky pro Včelku Máju detektivní hru. Lístečky s úkolíky Bodlinky poschovávaly do stromů v blízkém lesíku u kostela. Úkoly jsme si připravily už před týdnem, kdy počasí moc nepřálo a byly jsme uvězněni v klubovně. Po splnění 15ti otázek následovalo hledání pokladu, který Vojta uložil na stromě. Aby to Bodlinkám nebylo líto, i ony hledaly svůj poklad, uložený mimořádně! Chvilku trvalo, než prošly všechny možnosti až Radek dospěl k řešení: Máte ho ve své tašce? Ne, nemám. Jo, tak ho má pan Mašek. Prošacování  trvalo mžik a sladký poklad z kapsy putoval do pusy. Pro zahřátí jsme si dali závody k tyčkám přes celou louku. Někdo funěl, Tomovi padaly kalhoty a Vojta vyhrál na celé čáře.Počasí bylo zimní, a tak jsme rádi upalovaly do klubovny  ohřát se!

 

Orientační běh

Autor : 10.Květen 2018 v Akce školy, Aktuality, Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Orientační běh

5. ročník orientačního běhu Deštná   Konal se v pátek 4. května 2018 v areálu DD – Deštná. Akce se zúčastnila družstva dětských domovů z Krásné Lípy, Hrádku nad N., Frýdlantu, Liběchova, Deštné a školy z Jestřebí a Dubé. Za naší školu běželi David Mareš, Adam, Mareš, Eva Marešová, Natálie Hrušková, Marek Hruška, Claudie Hrušková, Karel Žalovič, Tobiáš Velebný. Terén byl velmi dobře připravený a náročný- hlavně běhy se strání. Vydařilo se nám i počasí, takže děti si dobře zasoutěžily. Úspěšní jsme byli jen v kategorii mladších dívek, kde...

číst celé

Ukončení činnosti.

Autor : 1.Únor 2013 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ukončení činnosti.

Oddíl Bodlinky oznamuje, že od 15.1.  2013 ukončil svoji činnost. Důvodem je malý zájem dětí o tuto aktivitu. Rozhodli jsme se však pro náhradní řešení – jednorázové aktivity během týdne pro zájemce ze všech tříd. První aktivita proběhla 24.1. 2013 – návštěva muzea Čtyřlístku v Doksech, které se zúčastnilo 17 dětí:) Snad se bude dařit. Mgr. Jana Mašková

číst celé

Výzva

Autor : 27.Listopad 2012 v Akce školy, Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Výzva

Přírodovědný oddíl Bodlinky organizuje hmotnou sbírku   pro kočičí útulek Kozly.   Od prosince do konce ledna 2013 můžete nosit krmivo   /Anka,Proplan,konzervy, C Hicopee, CatGurmet a další mňaminky/ do Ekoškoly Dubá k Janě Maškové, tel.723734892.               Neváhejte, pomozte, osud zvířátek Vám není lhostejný!...

číst celé

Podzimní loudání

Autor : 20.Říjen 2012 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Podzimní loudání

Bodlinky se vydaly na podzimní zkoumání do Husarské soutěsky. Cestou je provázely barevné listy stromů a slunečný den. V Husarské soutěsce byly děti poprvé. Cestou našly spoustu hub, a tak jim Pavel slíbil na druhý den ke svačině bramboračku! Co slíbil, to splnil. Jak chutnalo je vidět na fotkách.    

číst celé

Bodlinky v lese

Autor : 22.Červen 2012 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bodlinky v lese

                                      Lesní domečky                             Les je Bodlinkám velice blízký. Proto jednu z posledních schůzek letošního roku prožily v něm. Čekalo je provazové bludiště a stavění domečků pro skřítky. Není opravdu snadné ztratit na chvíli zrak. Úžasné lesní zákoutí poskytlo nejen zábavu,ale i...

číst celé

Na kolech

Autor : 4.Květen 2012 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Na kolech

     To tu ještě nebylo! Bodlinky vyrazily na kolech na okruh z Dubé na Panskou Ves, pod Beškov, kolem Kluka do Rozpechtic k rybníku a domů. Devět Bodliňáků – Vojta, Natálka, Šárka, Kája, Štěpka, Janička, Honza, Jana a Pavel –  připravilo své stroje a s přilbou na hlavě, svačinou a pitím se odstartovalo. Všichni dodržovali správné rozestupy, nikdo neměl silniční lišej J a všichni si to užili. Cestou jsme potkali slepýše, blatouchy a nádherné pohledy do kraje.  Bylo to super!  ...

číst celé

Kvakušky

Autor : 13.Duben 2012 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kvakušky

  Na své čtvrteční schůzce 12.4. Bodlinky přenesly 69 ropušek do záchytného rybníka Mrazák. Bylo po dešti, a tak se žabky vydaly na svou každoroční pouť k vodě. Do letošní již deváté pomoci v přenášení žabek při jarním tahu se zapojily I., II., III., IV. třídy a MŠ. Za osm let bylo již takto zachráněno 4 908 kvakušekJ Děkujeme za pomoc, kvak, kvak kvak. Autorem foteček je Pavel. Díky.  

číst celé

Pekelné putování

Autor : 30.Březen 2012 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pekelné putování

    Každým rokem rozkvétají bledule jarní v obrovských kobercích v údolí Robečského potoka  při naučné stezce Peklo. I letos  tuto nádheru navštívily Bodlinky. Počasí bylo sice pekelně odpudivé – drobný déšť, chladno a nevlídno, nicméně je to neodradilo. Janička, Ája a Štěpka vykopaly svůj starý  poklad, který byl z roku 2009. Zkontrolovaly ho a znovu odložily s čerstvým záznamem o návštěvě. Hnacím motorem v postupu vpřed bylo dosažení kamenného tunelu, kde je tma jako v pytli a kde není vidět na krok.  Janička se na něm letos...

číst celé

Žabí poděkování

Autor : 23.Březen 2012 v Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Žabí poděkování

  Bodlinky na své čtvrteční schůzce vyrazily vyčistit prostor kolem žabích zábran, aby žabky mohly cestovat bez obtíží do záchytných nádob. Pytel odpadků skončil v kontejneru a spokojenost s vykonanou prací zavládla u všech. Odměnou bylo poděkování dvou kakušek, které přišly poděkovat a nechaly se odnést do rybníka. Labutě se sjely, aby si je prohlédly, ale po zjištění, že to není k jídlu, odplavaly. Následovalo venčení Fredyho, který už celkem úspěšně chodí na vodítku. Schůzku jsme zakončily kreslením přírodninami. Počasí bylo úžasné,...

číst celé

Jarní výprava

Autor : 16.Březen 2012 v Aktuality, Bodlinky | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jarní výprava

                              Bodlinky chodí rády do lesa. Proto si naplánovaly jarní výpravu s opékáním buřtíků a hledáním pokladu. Počasí objednal Pavel, proto se odpoledne vyklubalo ze zamračené oblohy sluníčko. Protože se blíží i jarní tah žab, nepřekvapil nás nález skokánka hnědého, který si poskakoval v trávě, ale vyfotit se nechal. Bílé sněženky byly fakt kouzelné, jak se mezi křovím derou ven. Opékací místo na nás čekalo v lesním zákoutí, které lákalo k hledání ukrytého pokladu. Po nápovědách byl nalezen a sněden. Buřtíky, jablíčka a...

číst celé