Březen měsíc matematiky

autor: | 1. dubna 2014 | Akce školy, Aktuality

pythagoriáda1

Všichni máme v podvědomí březen jako Měsíc knihy. Pro žáky naší školy je to ale měsíc, ve kterém probíhá většina matematických soutěží.

Matematická olympiáda je pro žáky, kteří mají rádi zajímavé úlohy. Soutěže se mohou účastnit všichni od páté až do deváté třídy. Ve školním kole řeší žáci ve svém volném čase (doma) šest úloh a do okresního kola pak postupují ti, kteří odevzdají správné řešení alespoň čtyř z nich. Nejúspěšnějším řešitelem školního kola se stal Karel Mareš ze 7.třídy.

Další soutěží, které se účastnili vybraní žáci 5. – 8. ročníku byla Pythagoriáda.  Dobrovolníci řeší 15 příkladů a na jejich řešení mají 60 minut. Žáci musí prokázat nejen dobrý úsudek, ale i znalosti „kupeckých počtů“, protože při řešení není dovoleno používat tabulky ani kalkulačku. Každá správně vyřešená úloha je ohodnocena

1 bodem. Úspěšným řešitelem školního kola je ten, kdo získá 9 a více bodů. Minimální počet pro postup do okresního kola stanovuje příslušná komise na základě výsledků v celém okrese. V tomto matematickém klání byla nejúspěšnější 6.třída a nejvíce bodů získal Michal Stejskal.

Matematického klokana se kromě 1.třídy účastnila celá škola a první postupové kolo proběhlo v pátek 21.března 2014. Žáci byli podle ročníků rozděleni do čtyř skupin: Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet. Při vstupu do soutěže bylo každému přiděleno 24 bodů. Při správné odpovědi byly připočítány buď 3, 4 nebo 5 bodů (podle obtížnosti). Za neřešenou odpověď se neztratil žádný bod, při chybě se jeden odčítal. A jaké máme vítěze?  V kategorii Cvrček, kam patří ti nejmladší,  byla nejlepší Magdaléna Středová ze 3.třídy. Nejúspěšnějším v kategorii Klokánek byl David Mareš z páté třídy. Mezi staršími žáky v kategorii Benjamín uspěl Karel Mareš ze 7. třídy a v kategorii Kadet určené pro nejstarší žáky zvítězila Nikola Dvořáková z 9. třídy.

Všem úspěšným řešitelům gratulujeme a ostatním účastníkům děkujeme za účast.

Mgr.Miroslava Sochová