Chemická exkurze

autor: | 28. dubna 2014 | Akce školy, Aktuality

DSC05101b

Jak vzniká cukr?

Co ještě dalšího se dá vyrobit z cukrové řepy?

Z čeho je vlastně palivo E85?

Co je fermentace?

Je vlastně to, co se učím v chemii v životě potřeba?

Na tyto a ještě i další otázky nalezli odpovědi žáci 9.ročníku, když se v pátek 25.4.2014 vydali na exkurzi do Dobrovic. Po zdařilém výukovém programu na téma fermentace, dělení složek směsí

DSC05084b

vyrazili do prostor Dobrovického muzea, kde se dozvěděli nejen zajímavosti o tom, kdo vymyslel cukrovou kostku, ale též mnohé o pěstování a převozu cukrové řepy (to zajímalo hlavně kluky).

DSC05091bPo té následovala exkurze do samotné výroby. Nyní, kdy není řepná kampaň se zde vyrábí průmyslový líh. Mnozí si zakrývali nos a chránili tak čichové buňky, když jsme procházeli nejen kolem čistící stanice, ale též v blízkosti kvasných kádí.

DSC05098bKdo dobře a bedlivě naslouchal poutavému vyprávění našeho průvodce, mohl najít spoustu zajímavostí v jeho slovech.

Jaké? Tak to si musíte zajet osobně do Dobrovického muzea!

Všem zaměstnancům děkuji za jejich profesionální přístup a za den plný zážitků.

Bc.Věra Valová, učitelka chemie