Ekoškola Dubá v akci pro mír

21. září je podle usnesení OSN mezinárodním dnem míru. Tisíce škol  ve 120 zemích světa se proto rozhodlo zasadit v tento den strom a zapojit se do kampaně Plant a Tree for Peace. Sázení stromů je vynikající příležitostí, jak strávit den ve volné přírodě a o stromech se také něco dozvědět.

Proč právě strom? Strom je pro nás symbolem života, čistého ovzduší a dlouhověkosti. Symbolické sázení stromů Plant a Tree for Peace, neboli Zasaď strom pro mír, je součástí roční kampaně na podporu životního prostředí a míru na celém světě.

Ve spolupráci s pořádajícími organizacemi ENO (Environment Online) a LEAF (Learning about Forests) zasadili od roku 2010 školáci po celém světě na 11 milionů stromů.

Akce proběhne skutečně v jeden den napříč zeměkoulí. První strom bude zasazen v poledne v Oceánii. Poté tak, jak bude slunce postupovat po své dráze, budou nové stromy postupně zasazeny v Asii, Evropě a Africe. Nakonec tento řetěz stromů zamíří na oba americké kontinenty.

Letos vychází 21. září na sobotu, většina škol bude sázet své stromy již v pátek 20. září.

Ekotým šesté třídy vysadil v tento den tři stromy v parku u domu seniorů. Šlo o jilm habrolistý, liliovník tulipánokvětý a buk lesní-červený Nejprve kluci vyhloubili jámy patřičné velikosti, dodali kompost a pak pevně usadili sazenice stromů. Kmeny ovázali proti okusu, zajistili opory a vybudovali korýtka pro zálivku. Následně stromky zalili a upevnili popisky. Stromy budou součástí parku u domu seniorů. Práce se povedla, kluci získali nové zkušenosti a práce jim šla od ruky.

Děkujeme za pomoc ekoložce Zuzce Martínkové a za odbornou radu i pomoc panu Tomsovi.

Je to dřina!

Sázíme, sázíme