Projekty Zeměpis

autor: | 12. listopadu 2017 | Akce školy, Aktuality

Zeměpis na základní škole jedním slovem?

ZÁBAVA K

Každoročně paní učitelka Pytlounová začíná výuku tím, že nám rozdá témata a my si vybíráme. No, jo, ale to ještě nikdo netuší, jaká to bude práce. Projekt má totiž váhu deset, což je nejlepší možné ohodnocení z daného předmětu. Dá nám několik měsíců na vypracování a vyžaduje dodržet dohodnuté podmínky.

Pomóóóóóóc, žádná teta wikipedie, ani strýček google. Najednou se stáváme vedoucími cestovní kanceláře a snažíme se třídu přesvědčit o návštěvě dané země, případně místa. Podmínky jsou jasné: být kreativní, zaujmout, nalákat, ukázat, přichystat nejtypičtější pokrm a převléknout se do „národního kroje“. Říkáme si, to nejde splnit, ale čím více se věnujeme zadanému tématu, tím přicházíme na zajímavější věci. Každý výstup je něčím zajímavý, tedy pokud to někdo ze spolužáků neodflákne, což paní učitelka hned pozná, protože takové projekty zadává již dlouhou dobu.

My sedmáci máme za úkol zpracovávat Ameriku, ale v minulém roce deváťáci pracovali na ČR a to bylo hodně zajímavé, protože někteří dokonce navštívili daný kraj a nafotili se u zajímavých míst, a poté to prezentovali před třídou. Nechyběl ani typický výrobek daného kraje, a tak po škole byly například cítit syrečky, okurky, pravé koláče, které voněly až ven a mnoho dalšího. My to máme složitější, protože letenku do Ameriky nám nikdo nezaplatí, ale i tak se snažíme a moc nás to baví.

Jako první na řadě byl Milda, který měl za úkol vypracovat faunu a floru v Americe. Vydával se za průvodce národními parky a krásně zmapoval zvířectvo a rostlinstvo. Dal nám ochutnat místní povzbuzovač energie v podobě 100% čokolády a krokodýlí prsíčka (vtip). Pozval nás do okolí Amazonie, kde jsme mohli vidět zajímavé druhy žab, nebo například piraně. Nechybělo ani ptactvo a dokonce jsme zjistili, že v Americe žije americký lev. O Anakondě a krokodýlech byla také zmínka. Kondor, nandu a kapybara byli pro nás objevem, protože jsme nevěděli, jak vůbec taková zvířata vypadají. Nezapomněl ani na sekvoje, což jsou stromy vysoké až 100 m, říká se jim „mamutí stromy“. V závěru nechyběla křížovka se zopakováním jednotlivých zvířat a rostlin v Americe.

Jako druhý představil Adam USA, nalákal nás do států a měst pro něj zajímavé. Např.New York se díky celodennímu ruchu někdy přezdívá  „Město, které nikdy nespí“ ( The City That Never Sleeps). Dalšími přezdívkami jsou „Velké jablko“ (Big Apple) a „Gotham“. Jako další si pamatuji, že představil Las Vegas jako nejhříšnější město ve Spojených státech amerických. Los Angeles si spojuji se seriálem The Simpsons a Wahington DC. zase s Donaldem Trumpem apod. Nezapomněl ani na obezitu. Důvod? Důvod je, že mají na každém kroku McDonald’s a lidé si zvykli na tučná jídla a pořád jí tučná jídla a tloustnou a tloustnou. Sní veliký obsah tuků a cukrů a soli. Na závěr otestoval, jak jsme dávali pozor a formou šibenice jsme měli přijít na jméno prvního prezidenta USA.

Třetím byl Danda, který představil Kanadu. Jak jinak, než hokejově.

Těšíme se na další projekty. Takhle nás to totiž baví.

(Sedmáci a paní učitelka Jana Pytlounová)