Houska

autor: | 22. června 2020 | Akce školy, Aktuality

HOUSKA

Když se řekne „houska“, téměř každý si vybaví pečivo. My však víme,že Houska je hrad, který byl postaven dříve než více známý Bezděz.

Právě na tento hrad jsme se vydali v rámci výpravy, abychom zjistili, jak je to s pověstí, která se k hradu váže.

Dostat se z Dubé na Housku není vůbec jednoduché. Pěšky je to na nás ještě daleko a autobusy tam moc nejezdí. Přesto jsme si však řešení našli. Brzy ráno jsme odjeli autobusem na rozcestí do Blatců. Odtamtud jsme pokračovali pěšky do Blatců na statek, kam nás pozval ke svému dědečkovi spolužák Vládík. Někteří z nás byli na takovém statku poprvé. Vidět tolik zvířat pohromadě byl opravdu zážitek. S některými zvířátky jsme se pomazlili, se selátky hráli na honěnou, nakrmili doneseným chlebem maminku se hříbátkem, pozorovali slepičku při snášení vajíček. Nakonec nám děda a babička ze statku připravili pohoštění, za což jim velmi děkujeme.

Ze statku pokračovala naše cesta po modré směr Houska. Cestou jsme hráli různé hry, svačili, pozorovali zajímavosti, zkoušeli vlastní odvahu přes spadané stromy v lese, které nám připravily super překážky. Tady jsme si opět potvrdili, jaký jsme kolektiv a jak si umíme pomoci.

Na hradě nás přivítal pan kastelán. Jeho povídání bylo zajímavé a opravdu nás zaujalo. Všichni jsme byli zvědaví, jak je to s tou bránou do pekla. Na samotný závěr prohlídky jsme mohli do brány nakouknout. Uffff. V tuto chvíli by paní učitelka potřebovala alespoň dvacet rukou. Nakonec jsme to dali a překvapením bylo, že jsme na trůnu Lucifera našli vzkazy, na kterým bylo o každém z nás něco napsané. Radovali jsme se, že přeci jen na vzkazu měl každý z nás více srdíček než mráčků, a tak jsme se mohli vrátit zpátky na nádvoří. Tam už čekal místní pejsek, s kterým jsme se všichni pomazlili. Nakonec jsme si zakoupili suvenýry a opouštěli hrad, opět po modré, na odpolední autobus.

Byl to prima den a těšíme se na další výpravu.

Druháčci, ZŠ Dubá