Jaké je TVOJE jméno? 

Kdo si má všechny ty Andrey, Adély, Anety, Adriany a další pamatovat? Tak takhle nějak uvažuje každý učitel, zvlášť na začátku školního roku, když zase přicházejí ti noví. Napadlo vás někdy, že si každý učitel musí (nebo by měl) pamatovat minimálně dvě stě jmen svých žáků? A kromě žáčků současných občas potká i ty bývalé, a to pak je vzpomínání.

A jak to tedy s těmi jmény na škole máme? Začneme u kluků. Sto čtrnácti pánům (neboť takový je celkový počet chlapců) rodiče přidělili celkem čtyřicet šest jmen. U děvčat je výběr pestřejší. Mezi stovkou dívek najdeme padesát pět jmen.

Prolistováním kalendáře jsem zjistila, že obsahuje celkem 208 mužských a 205 ženských jmen, z nichž některá jsou trochu zvláštní. Nicméně žádného Ignáce, Huga, Kvida nebo Bronislavu u nás na škole nemáme, ale potkali bychom tu kluky s exotickými jmény. Ovšem jmen, která se užívají (či se užívala v minulosti), je samozřejmě ještě daleko více a o jménech existují i poměrně zajímavé knížky. V nich lze kromě původu jmen najít spoustu dalších zajímavých informací.

A teď k tomu pro nás nejzajímavějšímu. Děvčata píší nejčastěji jméno Natálie a Tereza, mezi hochy pak najdeme nejčastější oslovení Jan a Josef.

Hned za nimi se umístila jména: Adéla, Daniel, Jakub. Porovnejte sami:

 

Adam 4, Benjamin 1, Dan 1, Daniel 6, David 2, Denis 4, Dominik 2, Fabian 1, Filip 3, Gaston 1, Gustav 1, Jáchym 2, Jakub 6, Jan 7, Jiří 3, Josef 7, Kryštof 2, Loc 1, Lukáš 1, Marek 3, Martin 5, Matěj 3, Matyáš 3, Michal 5, Michael 1, Mikuláš 1, Milan 1, Nikolas 1, Ondřej 2, Pavel 2, Petr 3, Philip 1, Radek 2, Samuel 2, Sean 1, Sebastian 2, Stanislav 1, Šimon 1, Štěpán 1, Tadeáš 3,

Tomáš 1, Václav 5, Vilém 1, Vladimír 2, Vojtěch 5, Zdeněk 1: celkem 114.

Adéla 6, Adriana 1, Alena 1, Alice 1, Alžběta 1, Amálie 1, Anastázie 1, Aneta 2, Anna 4, Anežka 1, Bára 1, Barbora 5, Bianka 1, Claudie 1, Daniela 1, Darina 1, Denisa 1, Dita 1, Dominika 1, Ela 1, Eliška 4, Ema 3, Emma 1, Eva 1, Ivana 1, Jana 2, Jasmin 1, Johana 1, Karolína 3, Kateřina 1,

Klára 1, Kristýna 2, Magdaléna 1, Marcela 2, Marie 2, Markéta 1, Maya 1, Michala 1, Natálie 8, Nela 3, Ngoc 1, Nikola 1, Pavla 2, Sandra 1, Sára 1, Sheila 1, Sofie 1, Tereza 8, Valérie 2,

Vanesa 1, Victoria 1, Viktorie 3, Veronika 2, Zdeňka 1, Zuzana 1: celkem 100.

Stav k začátku školního roku 2019/2020.

Podobnou statistiku jsem prováděla už ve školním roce 2000/2001. Za těch téměř dvacet let se některá jména z naší školy vytratila, ale většina jich je stálá. Nejvíce mě překvapila Lucie, která byla v té době nejčastějším oslovením děvčat a v současné době na škole žádnou nenajdeme. Na počátku 21. století přidělovali rodiče velice často jména jako je Petr, Lucie, Tomáš, Tereza, Lukáš a Veronika.

 

https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=74315&typ=jmeno                                                                                                                          Mgr.Miroslava Sochová