Byli jsme lyžovat v Krkonoších

autor: | 28. ledna 2013 | Akce školy, Aktuality, Doporučujeme

I v letošním školním roce pořádala naše škola lyžařský výcvik, který je určen převážně žákům 7.ročníku, ale protože jsme již loni objevili řadu talentů i v nižších ročnících, mohli se zúčastnit i oni.

Letos jsme změnili místo…a musím uznat, že to stálo za to! Podívejte se na stránky chaty Sedmidolí  sedmidoli.drupalgardens.com, která se nachází nad Špindlerovým Mlýnem v nadmořské výšce 1100metrů nad mořem.

Den D 9.2.2013-cesta proběhla v pořádku, při otáčení autobusu nahoře u Špindlerovy boudy  si všichni účastníci připadali jak v tom filmu „My z konce světa „. Zavazadla byla naložena na rolbu z Třince a výšlap mohl začít.Zvládli  ho všichni, někteří i s úsměvem
 Nahoře všechny přivítalo nádherné slunečné počasí, spousta čerstvého sněhu, a úžasný výhled na Krkonoše.  Po ubytování proběhl tradiční „výřad“ do družstev a první večer plný her.
1.ranní rozcvičky se ochotně ujmul „inspektor“ Pavel Mojtek a výkon některých borců šokoval i zkušeného horala Václava, který se s některými borci oblečenými jen v kraťasech a tričku srazil před chatou. Od té doby nemluví, to prý ještě neviděl, ale prý to zavede i na jiných kurzech.

V dalších dnech všechny čekal dril v podobě dopoledního i odpoledního výcviku.  Ale hlavně na těch, kteří stáli na lyžích poprvé, byly vidět veliké pokroky.

První dva dny byli nelyžaři na malém vleku u chalupy, kdy se učili základům lyžování a získávali jistotu pohybů na lyžích. Od třetího dne se přidali k těm zkušenějším. Ti využívali od prvního dne velkou sjezdovku Davidovka, na kterou jsme se dívali přímo z okna chalupy.

Spoustu legrace si všichni užili nejen na svahu, ale i při odpoledních hrách a soutěžích, ve kterých mohli uplatnit nejen sílu (při přetahované), ale i obratnost. Děti si vyzkoušely i to, jak těžké to mají někteří handicapovaní žáci. Při hře zvané HUSKY s nemohly spolehnout na svůj zrak, ale pouze na sluch a důvěru v svého „mašéra“.

Došlo i na tradiční sněhuláky, kteří letos vypadali jako chobotnice či ještěrky. Při jejich stavbě využily děti svoji kreativitu s barvením sněhu potravinářskými barvivy.

Večer si všichni protáhli své tělo u Twistru, vyzkoušeli si hbité ruce a postřeh při stolním fotbalu. Také se dozvěděli něco o historii lyžování, o práci horské služby a policie a o tom, jak se zachovat při lavinovém nebezpečí.

Počasí i sněhové podmínky byly nádherné, při výletu na Moravskou boudu nás chvílemi doslova spalovalo slunce. Škoda, že počasí nevydrželo celý  týden, protože při závěrečných závodech se start musel několikrát odkládat pro  mlhu hustou tak, že by se dala krájet.  Ta zkazila i plánovanou závěrečnou jízdu v maskách. A tak masky mohly být využity pouze při večerním karnevalu.

O výcvik se letos staral vedoucí kurzu a lyžařský instruktor p.František Kadlec, lyžařský intruktor Václav Schwarz a volný čas trávili žáci s pedagogem volného času p.Romanou Najmanovou, všem touto cestou děkuji za starostlivou péči o naše děti nejen na svahu, ale i ve volných chvílích.

Kromě pořadatelů a instruktorů kurzu patří poděkování též paní starostce Mgr.Zdeňce Šepsové za uhrazení  dopravy na tuto akci , dále personálu horské chaty Sedmidolí, jenž  se výborně staral o vytápění útulných pokojů a spokojenost našich žaludků. A také panu Kadlečkovi, díky kterému si i letos mohli někteří žáci odvézt kromě spousty zážitků i krásné medaile za zvládnutí náročného slalomu.

Za vedení školy Bc.Věra Valová , ZŘŠ