autor: | 27. dubna 2022 | Akce školy, Aktuality

Exkurze na Panskou Ves

Ve čtvrtek 21.4.2022 se někteří žáci naší školy vydali pěšky na exkurzi do Observatoře Panská Ves. Ta je součástí Oddělení ionosféry a aeronomie Ústavu fyziky atmosféry AVČR. U vchodu do objektu nás přivítal vedoucí observatoře, pan Jiří Šimůnek. Seznámil nás s historií tohoto pracoviště, především pak vyprávěl o panu Miroslavu Jiskrovi, který byl jedním ze zakladatelů výzkumu ionosféry. Ten prováděl měření přímo ve svém domku již v padesátých letech minulého století. V současné době jsou zde přijímány signály z vědeckých družic, provádějí se tu různá atmosférická i seismologická měření. Pracovníci se zabývají i vývojem přístrojů pro družice.

Mgr. Miroslava Sochová

Včera jsme se dozvěděli, co je to tzv. hvizd a jak zní. Také jsme zjistili, jak vzniká polární záře a jak Zemi ovlivňuje sluneční vítr. Bylo to zajímavé a poučné.

Alenka a Jáchym, žáci 7.třídy