BIODIVERZITA

autor: | 1. prosince 2022 | Akce školy, Aktuality

Dva týmy děvčat z osmé třídy se zúčastnily ekologické soutěže na téma biodiverzita. Jednalo se již o 25. ročník soutěže, kterou spolupořádaly Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Ekoporadna Orsej a Střední zdravotnická škola a střední odborná škola Česká Lípa, o.p. Tato soutěž byla určena žákům II.stupně ZŠ a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií. Tým A ve složení Marková Adéla, Salvét Maya, Štefková Aneta a tým B ve složení Tomsová Alena, Randlíszeková Sandra, Zawistovská Valerie.

Soutěž byla rozdělena na dvě části. 1.částí bylo, že si děvčata musela vytvořit svůj školní projekt – ekologický program pro prvostupňové děti. Program měl mladším žákům osvětlit, jak je v přírodě důležitá pestrost a co my lidé můžeme udělat pro její zachování. Program musely žákyně „odučit“ a samy si vyzkoušet, jaké to je stát za katedrou v konkrétní třídě ve své škole. Dalším krokem bylo vypracování zprávy, která muselo obsahovat zadání projektu, jeho vypracování, fotodokumentaci z realizace čili „odučení“ a zpětnou vazbu nejen svou, ale i od dětí, jimž byl program o biodiverzitě určen.

1. část soutěže probíhala 24.11. v budově Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Pracovníci muzea připravili teoretické i praktické úkoly z oblasti botaniky, zoologie, entomologie a dendrologie. Soutěž byla financována z prostředků Libereckého kraje a tak nikdo z celkových dvanácti družstev z celého Českolipska neodešel s prázdnou. Děkujeme paní Mgr. Kateřině Ledvinové z Ekoporadny Orsej a paní Mgr. Alexandře Šlegrové ze SZŠ a SOŠ, o.p. za pozvání a možnosti se soutěže zúčastnit.

Tým B zaslouženě obsadil 2.místo! Děvčata velice dobře a nápaditě zvládla školní část projektu a vůbec se nenechala zastrašit konkurencí z jiných škol a gymnázií a uspěla velice dobře i v praktických úkolech a poznávačkách. Ještě jednou moc gratulujeme!

Bc. Petra Volejníková