Novoroční oslavy jsou minulostí a děti si po návratu do školy  vyprávěly o vítání nadcházejícího roku v jejich rodinách. V některých domácnostech si neumí představit oslavu bez petard. Děti si však neuvědomovaly, jak hodně nebezpečné to může být, a jaká zranění mohou právě petardy způsobit.

Na toto téma jsme navázali 4. ledna při tematicky zaměřeném dni. Celý den se týkal Braillova písma a lidí, kteří ho používají nejvíce.

Braillovo písmo je zvláštní způsob zápisu textu, umožňující čtení hmatem. Používají ho hlavně slepci.

V hodině českého jazyka pracovaly děti s textem, v němž se dozvěděly, kdo písmo vymyslel. Dále pak navázaly různými příklady ze života slepců. Vzájemně si odpovídaly na otázky. Zkusily si také pohyb se zavázanýma očima pomocí slepecké hole (nahradila ji florbalová hokejka). Že život nevidomých není vůbec jednoduchý, zjistily děti i v hodinách výtvarné výchovy.

V závěru dne byly šťastné, že se na sebe mohou podívat, že nezakopnou o překážku na cestě, že si mohou prohlédnout barevné obrázky, které společně zvládly a vybrat si lízátko například podle barvy….. Zkrátka, že vidět svět očima je moc fajn.

Čtvrťáci