Fyzika v terénu

autor: | 16. října 2023 | Akce školy, Aktuality

Dodržují nebo nedodržují?

„Dodržují řidiči v Dubé pravidla silničního provozu?“  Tak se v hodině fyziky ptali žáci sedmé třídy poté, co jsme si v rámci výuky vysvětlili, co to je vlastně rychlost, v jakých jednotkách se měří, jak se vypočítá.  Místo dohadů jsme se další hodinu vypravili do terénu a provedli experiment.

K určení rychlosti vozidel jsme si zvolili vzdálenost mezi přechody na silnici u kostela a u bistra. Dráha určená pomocí chytrých hodinek byla stanovena na 110 m. Stopkami nebo telefonem jsme měřili dobu, za kterou auta tuto dráhu ujela. Naměřené hodnoty jsme zapisovali do tabulky a při dalším vyučování zpracovali. Vypočítaná rychlost se pohybovala v rozmezí od 20 km/h do 35 km/h.

Takže závěr pokusu? Rychlost byla v obci dodržena. Nevím, zda nebylo měření ovlivněno, protože naše reflexní vesty byly vidět už z dálky a řidiči tušili, že se u silnice něco děje. V každém případě se žáci rychlost počítat naučili, což bylo cílem celé akce.

Mgr. Miroslava Sochová