Greenlife informuje

autor: | 22. listopadu 2022 | Akce školy, Aktuality

Rádi bychom vás informovali o průběhu projektových aktivit, kterých jste jako partnerská škola NEPZ součástí:

Sumatra – po kritickém personálním a projektovém období se nám podařilo vybudovat společně s týmem Green Patrol novou organizaci Yayasan Patroli Hijau Lestari, která by měla v nadcházejících měsících obnovit hlídkovou protipyltáckou činnost a monitoring Oko tygra – Sumatra.

Projekt Blue Life na Sumatře pokračuje. Byla zrušena hlídka Blue Patrol a nahradil ji vzdělávací program Blue Patrol Kids, který spolupracuje s učiteli ve vesnici Ujung Sialit a pracuje s 91 dětmi. Těmto dětem je otevřena též základna Blue Life na ostrově Sikandang. Dobrovolnické programy by měly být obnoveny od července 2023.

Slovensko – myšlenka protipytláckých aktivit se rozšířila též na Slovensko a vznikla zde Green Patrol – Slovensko, která operuje na Středním Slovensku a odhaluje ilegální aktivity, zejména pytláctví či nelegální vnazení zvěře. Probíhá zde úsěšný monitorovací program Oko medvěda. Na Slovensku se odehrávají týdenní dobrovolnické programy vhodné též pro učitele.

Kostarika – nejnovější projekt v obrovském rozmachu. Během necelých dvou let jsme zde vytvořili rezervaci 155,9 ha, vybudovali dobrovolnickou základnu a vzdělávací centrum Green Life. Monitorujeme s fotopastmi a hlídkujeme s Green Patrol – Kostarika. Monitorujeme též v národních parcích La Amistad, La Cangreja a Palo Verde s programem Oko jaguára. V současné době dokončujeme oceánskou základnu Blue Life u Pacifiku, kde vznikne dobrovolnické a vzdělávací centrum, které bude oficiálně otevřeno k 18.2. 2023 ku příležitosti Mezinárodního dne velryb. Do konce roku bychom měli mít i projektový monitorovací motorový člun a od 2023 bychom měli zahájit oficiální monitoring velryb v zátoce Santa Elena. Každoročně se na Kostarice odehrávají dobrovolnické třítýdenní programy.

Pokud byste měli zájem spolupracovat i nadále na světovém monitorovacím projektu Oko Země, tak nyní máme velký úkol v Nepálu na monitoringu tygrů bengálských v ochranném pásmu NP Bardia, kde tygři zabijí ročně 6-10 místních lidí a my máme za úkol monitorovat ochranné pásmo, tygry a ilegální vstupy lidí, aby se tato situace lépe preventivně řešila. Cena fotopasti zůstává stále stejná 5000 Kč, včetně příslušenství. Lze podpořit na transparentním účtu: 2201704265/2010. Pomůže to chránit lidské životy i tygry před lidskou mstou.

Děkujeme vám, učitelům i dětem za dlouhodobou spolupráci na ochraně světového přírodního dědictví a pokračujme též v roce 2023.

Na závěr bych vám rád poslal pár odkazů ke shlédnutí, včetně výročního filmu z fotopastí z Kostariky, který vám i dětem ukáže biodiversitu rezervace Green Life:

 

https://www.youtube.com/watch?v=W4XAavAfmt0 – film z ftp Kostarika

https://www.youtube.com/watch?v=lKdWUg4CQKQ – naše práce na Slovensku

https://www.youtube.com/watch?v=XohE_2FOUC4 – překrm pro rodící se Blue Life projekt Kostarika

https://www.youtube.com/watch?v=qt1rUK2Ryao – Oko jaguára – Kostarika NP La Amistad

S pozdravem a díky za spolupráci,

Milan Jeglík
předseda spolku Prales dětem
+420 732 227 248
info@pralesdetem.cz
www.pralesdetem.cz
https://www.facebook.com/PralesDetem/