Kouzelná chemie

2.  schůzka

 • Nejdříve jsme se jako správní chemici seznámili s Laboratorním řádem, povídali jsme si o bezpečnosti v chemické laboratoři a případné první pomoci při zasažení chemikálií.
 • V laboratoři jsme se dále naučili rozeznávat různé druhy chemického skla a pomůcek.
 • Poté jsme se konečně vrhli na první pokus: Hrátky s barvami. Bonbony Skittles jsme uspořádali do různých barevných kombinací a tvarů. Barviva použitá k obarvení bonbonů jsou velmi dobře rozpustná ve vodě a díky gravitaci vytvořily nejrůznější duhové vzory.Kouzelná chemie
  1. schůzka
  • Nejdříve jsme si vyzkoušeli Barevné míchání. Roztok červené, modré a žluté potravinářské barvy jsme propojili papírovým proužkem s prázdnými kádinkami. Barvy vzlínaly a přecházely do prázdných kádinek, kde došlo ke smíchání. Vznikla zelená, žlutá a fialová.  Příští schůzku budeme ještě experimentovat s různou koncentrací barevných roztoků.
  • Ve zbývajícím čase jsme provedli velice zajímavý pokus-Chemikova zahrádka.

  Roztok vodního skla jsme přefiltrovali, aby se nám později nezakalil a přelili ho do skleněné vany. Pak jsme opatrně přidávali různé chemické soli (např. síran měďnatý, nikelnatý; chlorid železitý, manganičitý).

  Ve skleněné vaně začínají přibližně za 15 minut vznikat zajímavé útvary. Druhý den ráno byly barevné krystalické útvary přímo dokonalé a naše=chemikovy zahrádky úžasné.