Levandule

autor: | 19. května 2023 | Akce školy, Aktuality

Pracovní vyučování mezi bylinkami

Ve středu 17.5.2023 proběhlo pracovní vyučování šesťáků ve velmi příjemném a klidném prostředí bylinkové zahrady Levandule v Dřevčicích. U vrátek nás přivítala paní Mgr. Jana Samcová a ta se nám po celou dobu návštěvy věnovala. Na úvod připravila poznávání a povídání o bylinkách. Pak chlapci zjistili, že práce zahradníka dá docela zabrat. Musí umět „vzít do ruky“ rýč, motyčku, hrábě a při zalévání by si neměl polít boty vodou. Kluci si ale se záhonky poradili. Pečlivě je okopali, vypleli, zaseli semínka letních kytiček a nakonec zalili. Od paní Samcové dostali nejenom pochvalu, ale i květináč, do kterého si zasadili bylinku. Ve druhém si pak odvezli zasetá semínka letniček.

Dvě hodiny strávené mezi bylinkami uběhly velice rychle a všem se odpoledne moc líbilo. Žáci odjížděli s pocitem dobře vykonané práce a s vědomím, že už poznají rozmarýn, bazalku, dobromysl, šalvěj a levanduli.

Paní Mgr. Janě Samcové děkuji za ochotu a vstřícnost.

Mgr. Miroslava Sochová

A nakonec několik postřehů od žáků:

Tomáš:

Včera o pracovkách jsme šli do bylinkové zahrady. Bylo to super! Čistili jsme i rybníček. Hodně bylinek jsem i poznal a nějaké si odvezl.

Erik:

Bylo tam 150 různých druhů léčivých bylin, např. kopřiva, máta, netřesk, jitrocel, meduňka, šalvěj a mnoho dalších. Zjistil jsem, jak chytit kopřivu bez toho, aby mě popálila. Paní Jana nám dala i některé byliny ochutnat, konkrétně mátu, meduňku a netřesk. Moc se mi tam líbilo.

Lukáš:

Bavilo mě to. Pomáhali jsme a sázeli jsme bylinky. Každý jsme si odvezli něco domů, a ještě jsme ty bylinky i ochutnali.

Vilém:

V Dřevčicích nás přivítala paní Jana. Povídali jsme si o bylinkách a pak jsme k nim čuchali např. k levanduli, bazalce. Také jsme čistili jezírko.

Milan:

Paní nám rozdala papírky, kde byly názvy bylin, které si máme zapamatovat (bylo jich 5) a pak jsme je šli v zahradě hledat. První jsem našel já a byl to jitrocel. Paní Jana nám toho hodně o bylinkách řekla, a nakonec jsme některé mohli i ochutnat (to bylo super) a očuchat. Také jsme zkusili vyčistit rybníček, bylo to pěkně těžký (každý den bych to rozhodně dělat nechtěl).