Na Hrad

autor: | 6. listopadu 2023 | Akce školy, Aktuality

Exkurze na Pražský hrad

Dne 2.11. vyjela čtvrtá třída do Prahy, aby se seznámila s Pražským hradem. Po Prašném mostu jsme došli na druhé nádvoří, kde jsme podle vlajky poznali, že je přítomen i pan prezident.

Během čekání se děti občerstvily a stihly se podivit množství turistů proudících do areálu z mnoha zemí. Slyšeli jsme angličtinu, němčinu, francouzštinu i další nám nerozpoznatelné jazyky.

Po vstupu na třetí nádvoří jsme se sešli s naší průvodkyní a začala kouzelná prohlídka, protože kam běžní turisté nemohli, my jsme vstoupit směli. Už do Katedrály jsme vešli tajným vchodem, jehož umístění Vám s dovolením neprozradíme, uvnitř jsme se seznámili s historií této velkolepé stavby, prohlédli jsme si Václavskou kapli i s tajnými dveřmi ke klenotům. Obdivovali jsme klenbu a vitráže, ukázali jsme si schránku s ostatky sv. Víta a zmínili nejvýznamnější panovníky, kteří jsou zde pohřbeni.

Poté jsme se přesunuli do Starého královského paláce, kde jsme si shrnuli minulost i současnost Vladislavského sálu, z přilehlého balkonu jsme mohli obdivovat krásu Prahy, kterou jsme měli jako na dlani. Ukázali jsme si také, kde došlo k druhé pražské defenestraci a vyvrátili mýtus o padání do hnoje. Když jsme se rozloučili s paní průvodkyní, přesunuli jsme se do Zlaté uličky. Velmi jsme ocenili vesty, protože zde byla hlava na hlavě. A domečky? Některé děti by se do nich hned nastěhovaly!

Po starých zámeckých schodech jsme sešli k Vltavě a pokračovali na Staroměstské náměstí. Vysvětlili jsme si význam bílých křížů na dlažebních kostkách, čímž jsme krásně navázali na dění na Hradě.

Samozřejmě jsme nemohli vynechat Orloj, pod nímž jsme si pověděli, co všechno ukazuje a jak je cenný. Pokračovali jsme na rozlehlé Václavské náměstí. Zastavili jsme se pod sochou sv. Václava a pak jsme vešli do Národního muzea. Prošli jsme historickou expozici, což se nám velmi hodilo k probíranému učivu. Nejvíce zaujala kostra bojovníka a zbraně. Ocenili jsme množství interaktivních prvků. Celou dobu jsme měli štěstí na krásné počasí a určitě si tento den budeme pamatovat.

Mgr. Jana Konopáčová za 4. třídu