Na skok do Jeseníků

autor: | 12. prosince 2023 | Akce školy, Aktuality

Ano, v pátek 8.12.2023 se povedlo 9.třídě přenést až do vzdálených Jeseníků, přímo k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně, jejíž horní nádrž se nachází 1 350 m n. m.

Tady se při virtuální prohlídce žáci seznámili nejenom s principem výroby elektrické energie v tomto zařízení, ale i s některými rekordy, kterými se Dlouhé stráně pyšní. Např. je to elektrárna s největším spádem v Evropě – 510 m, má největší Francisovy reverzní turbíny v Evropě, a nakonec je to největší přečerpávací vodní elektrárna s nejvyšším instalovaným výkonem

650 MW v ČR.

Prohlídka byla moderátory vedena zábavně, ale i poučně a srozumitelně. Žáci poslouchali pozorně, věděli totiž, že na konci prohlídky bude malá soutěž o ceny. První, kdo věděl na výherní otázku správnou odpověď, byl Honza Rupert. Gratulujeme a dárek od společnosti ČEZ mu přijde poštou.

Mgr. Miroslava Sochová