Sušárna chmele

autor: | 2. března 2023 | Akce školy, Aktuality

Exkurze do sušárny chmele

Poslední slunečný mrazivý únorový den jsme se vyrazili podívat do sušárny chmele. Museli jsme se přesvědčit na vlastní oči, jaký kus práce se tam udělal!

Průvodci nám byli pan Petr Kmínek z Dřevčic a projektant pan Martin Volejník. Pan Kmínek nás dopodrobna seznámil s historií sušárny a s pěstováním chmele na Dubsku. Od pana Volejníka jsme se dozvěděli něco o opravách technické památky a také nás zaujal tím, jak takový projekt vůbec vypadá. Děkujme.

Cestou zpět jsme šli okolo další památky – skalních sklípků v Sadové ulici. Cestou do školy už jsme si všímali věcí, které už ode dneška známe. Pásových vikýřů na střechách domů (ano, i na půdách se sušíval chmel), dozvěděli jsme, kde roste pravý dubský zeleňák, porovnávali jsme historické fotky s místy, kudy jsme procházeli. Už také víme, kde probíhaly chmelové trhy. A také už víme, že i díky pěstování chmele byla Dubá bohatým městem, které si mohlo dovolit postavit svou vlastní školu.

Bc. Petra Volejníková, Bc. Nina Porschová, Mgr. Veronika Matějková, Mgr. Jana Konopáčová, Markéta Maříková