Sušárna chmele

autor: | 8. června 2022 | Akce školy, Aktuality

Dubská sušárna chmele

Ve čtvrtek 2.6. 2022 se díky poutavému vyprávění pana Ing. Petra Kmínka ocitla 6.třída v době, kdy byla Dubá slavná díky pěstování chmele, především odrůdy Dubský zeleňák, či zelenáč. Z té doby se nám dochovala významná historická památka – sušárna chmele. A tu si právě šesťáci přišli prohlédnout a prozkoumat. Nejzajímavější pro ně byly dvě kruhové věže, v nichž se chmel sušil na sítech, pod kterými se v přízemí topilo.

To všechno, a ještě mnohem víc jsme se od našeho průvodce dozvěděli. Tímto bych chtěla panu Kmínkovi za připomenutí významných historických okamžiků města Dubá velice poděkovat. Povídání se nám moc líbilo.

Mgr. Miroslava Sochová

A co si žáci z vyprávění zapamatovali?

Natálka

Pan Kmínek nám říkal o historii sušárny chmele. Je to jediná taková sušárna v Čechách.

Claudinka

Šli jsme k sušárně chmelu a pan Kmínek nám vyprávěl, co se tam dělo, když jsme ještě nebyli na světě. Povídal nám, jak a kde se tam dřív sušil chmel. Provedl nás celou sušárnou.  Moc se mi to líbilo. Děkuji.

Mikuláš

Sušárna chmele byla postavena v 19.století a měla tři věže. Dřevo na pilíře bylo odhadem pokáceno v roce 1866.