Výlet na hrad Lipý

autor: | 15. října 2021 | Akce školy, Aktuality

Výlet na hrad Lipý

Dne 13. října jsme navštívili Českou Lípu, konkrétně hrad Lipý. Seznámili jsme se stručně s jeho historií, která sahá až do 13. století, kdy byl hrad vystavěn. Zaujalo nás, že až do 18. století byl využíván, pak ale chátral a poté sloužil jako rafinérie cukru. V 50. letech byla hlavní budova dokonce odstřelena. My jsme měli možnost si prohlédnout unikátní sklepení ze 14. století s menší ukázkou mučících nástrojů a celý areál s pozůstatky zdiva. V danou chvíli zde měl výstavu i Jiří Pačinka, umělecký sklář. Co všechno dokázal vyrobit ze skla? Houby, strom, fontánu, keře, lekníny a především plameňáky, kterých jsme s dětmi napočítali úctyhodných 35. Ve sklepeních na nás čekal samotný čert, chobotnice, krakatice a medúzy, rovněž sklo s příměsí uranu, které podivuhodně svítilo. To ale nebylo vše. V centru textilního tisku na děti čekal báječný program. V rámci oslavy dne stromů jsme si připomněli, jak důležité stromy jsou ze všech možných aspektů. Poté jsme si vyzkoušeli česání ovoce ze štaflí, a konečně zlatým hřebem programu byla vlastní výroba originálních ubrousků, které dětem zůstanou. A co jsme k tomu potřebovali? Jen jablíčka, barvy a štětce. Výrobu jsme si parádně užili a všem se nám to podařilo.

Druháci, páťáci a paní učitelky Konopáčová a Konšelová