Den učitelů trochu jinak

autor: | 14. května 2012 | Akce školy, Aktuality

Netradiční oslava Dne učitelů na ZŠ Dubá

Projektový den na přání Žákovské rady

Den naruby aneb žák učitelem

Ve středu 28. března 2012 na Den učitelů navštívila ZŠ Dubá jako tradičně paní starostka Mgr. Šepsová, aby poblahopřála učitelům k jejich svátku. Tentokrát nestáli před tabulí učitelé, ale jejich žáci, kteří učili své spolužáky v jiných než svých třídách. S takovým návrhem přišla Žákovská rada školy a bylo jim vyhověno.Proč si nevyzkoušet náročnou roli učitele?A protože dnešní děti jsou akční, obratem paní ředitelce předaly pavouka s tím, kdo, kdy a kterou třídu bude učit.

Paní ředitelka Mgr. Skalická je vstřícná vůči podnětným názorům a ještě na konci týdne svolala poradu, na které požádala učitele, aby svým žákům pomohli připravit hodinu. Učitelé ochotně vyhověli a s napětím očekávali, jak akce dopadne.

A jak dopadla? Říká se, že nejlépe vám to řeknou děti. Na následujících řádcích si můžete přečíst pocity těch, kteří učili, i těch, kteří byli učeni. (Více si můžete přečist v 6. čísle školního časopisu Dubská kaňka.)

Fotografie dokládají, že to byl příjemný a užitečný den, všichni na obou stranách vzali vážně danou situaci a zodpovědně se zhostili svého úkolu.

Pro autentičnost příspěvky žáků nejsou korekturovány.

Mgr. Drahuše Čavnická, zsdubskakanka@seznam.cz

Zážitky žáků 6. třídy

Veronika Mordačiková

Dne 28. 3. 2012 nás 2. hodinu navštívily dívky ze 7. třídy, aby nás učily český jazyk.

Společně jsme opakovali zájmena. Rada žáků totiž poprosila paní ředitelku Skalickou, zda by mohla na Den učitelů vyhlásit Den naruby, při kterém by žáci učili své spolužáky v jiných třídách.

Naše paní ředitelka Skalická je vždy nakloněna zajímavým myšlenkám, a proto svolala poradu, na které se s učiteli dohodla, aby takové hodiny se svými žáky připravili.

Přišla k nám Štěpánka Zývalová a Andrea Vnuková. Ája nás učila prvních 20 minut.

Rozdala nám pracovní listy a udělali jsme s ní celou stránku pracovního listu. Ája nám všem vysvětlila, co na tom pracovním listu máme dělat.

Dalších 20 minut nás učila Štěpka. Ta s námi dělala druhou stranu pracovního listu. Těm, kteří pokynům nerozuměli, jim je holky vysvětlily ještě jednou. A potom vše vysvětlily i Tomášovi, našemu nevidomému spolužákovi. Učitelé nás taky stále fotili. Nakonec jsme hráli šibenici.

Celá tato hodina se mi líbila, ale sama bych se asi učit nikdy neodvážila.

Zážitky žáků 7. třídy

Tereza Jansová

Dnes 28. března 2012 nás na Den učitelů učili jiní žáci. O angličtině nás učila Nikola Baloušková a Ondra Vít z osmé třídy. Učili nás minulý čas, hráli jsme aktivity, procvičovali jsme slovíčka a popisovali obrázky. O matematice nás učil Honza a Lukáš ze šesté třídy. Opakovali násobení a dělení desetinných čísel a procvičovali převody jednotek. Na český jazyk jsme měli Marii a Zuzanu ze šesté třídy. Opakovali jsme zájmena a v druhé polovině jsme si zkusili zahrát jeden krátký příběh z bajky.

Z naší třídy nikdo ani moc nezlobil. Náhradním učitelům se to moc povedlo.

Vojta Kůžel

Bylo to fajn.

Nikola Dvořáková

Byl to prostě super den.

Zážitky žáků 8. třídy

Diana Maříková

Dnešní Den naruby mě moc bavil. Pohled žáka na žáka, který učí jako učitel, se mi moc líbil. Žáci to měli moc pěkně připravené – hry a zábavné učení. A navíc žáci, kteří učí, se to více naučí, protože to musí lépe vysvětlit.

Myslím si, že i paní ředitelce Mgr. Jindřišce Skalické se to moc líbilo. Žáci Žákovské rady měli dobrý nápad vymyslet Den naruby. Od učitelů bylo hezké, že svým žákům v roli učitelů pomohli hodiny připravit zábavným způsobem. Doufám, že to bude i příští rok, moc se na to těším.

Rik Ramp

Líbilo se mi, že všichni žáci – učitelé byli na nás žáky hodní a dobře nám všechno vysvětlili.

Ale nejvíc z nich se mi líbili Milan a Vítek.

Josef Hadrbolec

Z pohledu žáka se mi hodiny líbily.

Zážitky žáků 9. třídy

Dominik Šesták

Bylo zajímavé a zábavné sledovat žáky, jak učí své vrstevníky. Všichni si náramně den užili a pobavili se.

Michaela Čeledová

Dnešek byl pěkný.

Pocity těch, kteří si zkusili učit

ZuzanaPtáčková, 6. třída, učila český jazyk v 7. třídě

Dne 28. 3. 2012 jsem učila 3. hodinu český jazyk v 7. třídě. Ze začátku jsem měla trému, ale pak to už bylo dobré. Prvních 20 minut jsem učila já a dalších 20 minut učila moje spolužačka a kamarádka Maruška Horčíková.

Opakovaly jsme s nimi zájmena a k tomu jsme měly připravené pracovní listy. Žáci 7. ročníku si s texty věděli rady. V další části hodiny jsme měli pro ně připravenou bajku. Ve skupinách měli přečíst text podle rolí a jeden měl dabovat, co si zvířátka myslí. Sedmáci při tom sebe i nás pobavili.

Učit nás docela bavilo a chtěly bychom si to zkusit ještě jednou.

Martina Holíková, 8. třída, učila matematiku a angličtinu v 9. třídě

Den naruby se mi líbil. Ráda jsem se stala učitelkou, ale i žákem. Každý by si to mělzkusit, aby poznal, jak unavující a těžkou práci učitelé mají, nikdy bych neřekla, že je to tak obtížné! Zároveň jsme dali šanci své fantazii a vžili se do rolí pedagogů. Mezi námi – kdo nechtěl být pedagogem jako malý?

Myslím, že tento svátek se zapíše do historie školy a každý se na něj s radostí bude těšit. Dnes mě také potěšilo, že nás přišla navštívit paní starostka, paní Červená a paní ředitelka Skalická. Společně popřály nám, nadějným pedagogům, ale i skutečným učitelům.

Tento den hodnotím velmi kladně.

Nikola Baloušková, 8. třída, učila angličtinu v 7. třídě

Je pěkné, když je žák učitelem. Já jsem si to zkusila v 7. třídě. Líbilo se mi to. Bylo to zvláštní, když vám kamarádi jen o rok mladší naslouchají. Poslouchají, co říkáte, a z té hodiny si něco odnesou. Možná by si to mohl zkusit každý. Ten dobrý pocit, když uděláte dobré věci.

Bylo to celé pěkné, když mě učili žáci i když jsem si zkusila učit žáky. Škole moc děkuji za tento den.