Ukliďme svět!

autor: | 9. října 2017 | Akce školy, Aktuality, Ekoškola

V pátek 6.10. 2017 se všechny třídy naší školy zapojily do celorepublikové akce Ukliďme svět!

Organizačně akci připravila ekoložka města Dubá Zuzka Martínková. Každá třída si vybrala svou trasu a vydala se posbírat nejrůznější nepořádek. Děti byly vybaveny gumovými rukavicemi a pytly na odpad. Počasí se umoudřilo, a tak akce proběhla bez velkých kapek.

Děkujeme všem za účast, máme město krásnější díky vám!

Šesťáci, pojďme uklidit svět!

Tento nápad se zrodil v hlavě australského jachtaře Iana Kiernana poté, co obeplul v letech 1986-1987 svět a viděl, jak jsou znečištěná moře. První akce, kterou uspořádal 8. ledna 1989, se zúčastnilo na 40 000 dobrovolníků. Ti na 270 km mořského pobřeží sebrali 5 000 tun odpadu. Další rok se rozšířila kampaň po celé Austrálii a poté do dalších zemí. Myšlenka Clean Up the World! (Ukliďme svět!) byla na světě. V České republice tuto kampaň od 1993 zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. Do kampaně se každoročně zapojuje téměř dvacet tisíc dobrovolníků.

Ani nám, žákům ZŠ Dubá, se nepořádek kolem nás nelíbí. Proto se v pátek 6.10.2017 do této akce zapojila celá škola. Každá třída měla přidělenou trasu buď přímo v Dubé nebo v jejím okolí. 6.třída nafasovala rukavice, pytle a vydala se směrem na Tuhaň. Podél silnice jsme sbírali především umělohmotné lahve, igelitové sáčky, zbytky různých fólií, plechovky, ale i třeba taneční lodičky. Těmito poklady jsme vrchovatě naplnili oba přidělené pytle. Vraceli jsme se s dobrým pocitem, že jsme zbavili okolí nevzhledných odpadků a přispěli tak ke zlepšení našeho společného životního prostředí.

Mgr.Miroslava Sochová