Dnes jím jako Mongol

autor: | 5. května 2024 | Akce školy, Aktuality

DNES JÍM JAKO…

Hlavním záměrem tohoto vzdělávacího projektu je seznámit žáky a studenty s kulturou, zvyky a tradicemi cizích zemí, především v rozvojových oblastech světa.

Proč Dnes jím jako Mongol?

Je to proto, aby si žáci lépe přiblížili, jak se žije jejich chudším vrstevníkům v Mongolsku.

Mongolské pokrmy jsou velmi prosté.

Jak tento projekt proběhl u nás ve škole?

Prvňáci si tuto vzdálenou zemi nejprve ukázali na mapě. Dále pak plnili různé úkoly z pracovních listů. Když toto zvládli, přemístili se do cvičné kuchyňky v místní mateřské školce. Tímto moc děkujeme právě za tuto možnost. Ve školce si nejprve recepty museli poskládat, vybrat ingredience a teprve potom začalo to pravé kuchtění – smažení. Uvařili „mongolský“ čaj, připravili mrkvový salát a usmažili napodobeninu našich koblih. A co bylo nejchutnější? Chutě byly různé. Shodli jsme se, že např.takový čaj bychom rozhodně pít nechtěli. Na závěr dne jsme si zahráli několik mongolských her na území Mongolska (vyznačeno batohy).

Dvěma slovy – PRIMA DEN.

Prvňáci, Mgr.Jana Pancová, AP Renata Andresová

Během projektového dne – JÍM JAKO MONGOL – druháčci vypracovali pracovní listy, seznámili se s hlavním městem, počasím, kulturou a jídlem. Ochutnali jejich místní specialitu – Boorcog, kterou nám přichystaly naše hodné maminky – děkujeme, bylo to fantastické.

Druháci, Mgr. Zdena Wagenknechtová, AP Klára Strnadová

Mongolský den byl plný rozmanitých aktivit a zážitků, které nám pomohly lépe poznat tuto fascinující zemi a její kulturu. Od teoretických poznatků až po praktické ochutnávky a aktivní úkoly jsme si užili pestrý program, který nám zanechal hluboké vzpomínky a cenné informace.

Třeťáci, Mgr. Monika Srubková, AP Adriana Velebná, Dis.

Věděli jste, že je Mongolsko 20 x větší než ČR a přitom tam žijí jen 3 miliony lidí? Že třetina obyvatel žije kočovným způsobem? My jsme se to dočetli při projektu Jím jako Mongol. Mimo čtení jsme zhlédli krátké dokumenty, ochutnali tradiční boorcog. Děti důležité informace shrnuli na plakát.

Čtvrťáci, Mgr.Jana Konopáčová, AP Markéta Maříková

Paťáci při poznávání Mongolska. Nejvíc zaujala příprava Boorcogu a hra „Co jsem? „.

Páťáci, Mgr. Veronika Matějková, AP Nina Porschová

I šestá třída se seznámila se životem, písmem, historii, přírodou v Mongolsku, a také si děti připravily jeden z tradičních pokrmů Boortsog.

Šesťáci, Mgr. Mirka Sochová, AP Veronika Pejpalová

Také v 7.třídě proběhl den s názvem „Jím jako Mongol“. Uvařili jsme si typickou mongolskou polévku, k tomu si připravili salát a ochutnali čaj s mlékem který se v Mongolsku běžně popíjí. Ne každému to chutnalo.Děkujeme rodičům Janičky Tůmové za přispění potravin.

Sedmáci, Bc. Jindřiška Plzáková, AP Žaneta Holoubková

Osmá třída se vrhla na mongolskou kuchyni. Uvařili jsme si tradiční mongolské jídlo BUUZ, což jsou knedlíčky vařené v páře, plněné kořeněným mletým hovězím masem. Jako přílohu jsme zvolili Coleslaw (nikoliv tradiční mongolský, avšak velmi chutný).

Osmáci, Mgr. Tomáš Ehrenberger, PhDr., AP Kateřina Hendrychová

Práce ve skupinách, videa, fotografie, příprava tradičních pokrmů, kvíz na kahoot a výroba vlastního jin a jang obrazce. To vše bylo náplní práce v deváté třídě.

Deváťáci, Mgr. Veronika Zítková, AP Aneta Kučerová