Sametová revoluce

autor: | 18. listopadu 2019 | Akce školy, Aktuality

Máme za sebou 30. výročí SAMETOVÉ REVOLUCE. Pro žáky druhé třídy je toto období velkou neznámou. Vždyť v té době byli jejich rodiče přibližně stejně staří jako oni teď.

Naše povídání začalo vysvětlováním slova SVOBODA a jak byla omezována. Děti se shodly, že je úžasné poslouchat písničky, které se jim líbí, cestovat s rodiči k moři, nebát se vyjádřit svůj názor bez postihu. V hodinách výtvarné výchovy si ve skupině připravili vlajku, kterou v hodině pracovních činností dozdobili klíči – symbolem revoluce. V hodinách českého jazyka si zahráli pexeso, které bylo zaměřeno na toto téma. Líbilo se jim tak, že si ho na chodbě školy zahráli i o přestávkách, kde se k nim přidali i žáci z jiných ročníků. Super. Však se žáci například dozvěděli, proč se revoluci říká sametová, tedy nenásilná, že studenti byli hnací silou a Václav Havel byl prvním prezidentem po roce 1989.

K tomuto dni patří již řadu let i běh 17. listopadu. Ani letos tomu nebylo jinak. Žáci celé školy poměřili své síly právě v běhu. Jelikož byl tento den opravdu významný, však 30 let SVOBODY je již pěkné číslo, žáci si na sebe oblékli vše v barvách trikolory a pomalovali se vlajkami.

Mgr. Jana Pancová