Spiderglass

autor: | 31. března 2015 | Akce školy, Aktuality

EXKURZE DO FIRMY SPIDERGLASS V HEŘMANICÍCH U FRÝDLANTU

Firmička výtvarný ateliér měla možnost v rámci projektu zúčastnit se báječné exkurze. Navštívili jsme sklářský ateliér s dlouholetou tradicí, který vyrábí umělecké sklo. Viděli jsme krásné vázy, šperky, mísy, unikátní obrovské svícny, podnosy, světla a mnoho dalšího. Výrobky se tu zhotovují technikou fusing.  Že nevíte co to je? Fusing je metoda, kdy se spéká a tvaruje sklo za vysoké teploty.

„Nejprve se kousky skla poskládají v tavicích formách do požadovaného tvaru. Pro vytvoření originálního designu se kombinuje sklo různých typů a barev. Poté se forma vloží do tavicí pece, kde se zahřívá na 750-850 °C. Čím déle jsou skleněné kousky vystavené vysokým teplotám, tím více se zakulacují jejich hrany a splývají jejich přechody. Nakonec se teplota v peci výrazně sníží (ochrana před devitrifikací neboli odskelněním) a následuje 10-12hodinový proces ochlazování. Mezi dodatečné úpravy fúzovaného skla patří pískování, leptání, malování, lepení, gravírování, broušení a jiné metody.“ http://cs.wikipedia.org/wiki/Fusing

Od sympatického a moc hodného pana majitele Josefa Novotného jsme se dozvěděli, že tato firma funguje od roku 1990. Velmi se této firmě dařilo do doby, než ji postihla povodeň a celou firmu zatopila. Po těžkém období a rozhodování se, zda s firmou skončit či ne, se nakonec pan majitel rozhodnul pokračovat. A my mu za to velmi děkujeme, protože jsme měli možnost vidět opravdu krásné, unikátní, výjimečné věci, které jen tak v obchodech nenajdeme. O tom svědčí i vývoz výrobků do celého světa např. skleněnou křtitelnici najdeme v katedrále v Rotterdamu, světelné rampy v hotelu v Singapuru, skleněné šperky ve Francii a v Dubaji, monumentální lustry v Dallasu, skleněný bar v hotelu Bogatynja v Polsku a mnoho dalšího. Velmi doporučujeme tento ateliér navštívit. Pan majitel je natolik ochotný, že vás provede celou firmou a ještě si odvezete krásné suvenýry za přijatelnou cenu.  Tímto děkujeme panu majiteli Josefu Novotnému za perfektní provedení firmou a Okresní hospodářské komoře v rámci projektu za zprostředkování této exkurze. Děkujeme

(Jana Pytlounová, firmička Výtvarný ateliér a Mgr. Jindřiška Skalická)

A co na to děti?