TechUp

autor: | 30. září 2014 | Akce školy, Aktuality, Ekoškola

23.9.2014 Projekt TechUp Bi 010 kom 23.9.2014 Projekt TechUp Bi 014Kom 23.9.2014 Projekt TechUp Bi 017 kom 23.9.2014 Projekt TechUp Bi 041 kom 23.9.2014 Projekt TechUp Bi 053 kom 23.9.2014 Projekt TechUp Bi 062 kom Cílem této aktivity je zvýšení motivace žáků základních škol pro další studium přírodovědných a technických oborů. Projekt je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a má za sebou už druhý rok realizace. Partnerskou školou pro naši základní školu je Gymnázium Česká Lípa.

A právě na gymnáziu jsme se v loni účastnili projektového dne v rámci biologie a chemie. Naše spolupráce tím ale neskončila, v letošním školním roce pokračuje. V úterý 23.9.2014 k nám do školy přijela Mgr. Lenka Tulková a p.Radek Havelka. Společně připravili pro 7.třídu exkurzi v okolí Dubé, jejíž náplní byl odchyt organismů v terénu, jejich určování podle Klíče a vyzkoušení různých metod sběru přírodnin.

I druhé setkání s biologií se určitě povedlo a všem se líbilo. Děti si v praxi vyzkoušeli aktivity, o kterých si mohou ve třídě jen povídat.

A jak se líbilo dětem?

Petr Kohout:

Naše třída se 23.září zúčastnila 2.části projektu TechUp. 1.část se uskutečnila na Gymnáziu Česká Lípa již v červnu. Ta letošní naopak proběhla v okolí Dubé.                             Společně jsme došli k Rozprechtickému rybníku, kde jsme se rozdělili na malé skupinky. Rozebrali jsme si náčiní (cedníky, misky, nádobky, pinzety, lupy, zvětšovací nádoby) a na různých stanovištích jsme šli lovit malé živočichy. Našli jsme mnoho krásných larev hmyzu, malé čolky a dokonce žábu v průběhu jejího vývoje.

Pak jsme se přemístili k Panské Vsi a zkusili kladívkem odštípnout pískovec a najít v něm zkameněliny. To bohužel nevyšlo, ale i tak to bylo zajímavé.

Na zpáteční cestě jsme ve skupinkách plnili různé úkoly a na konci dostala 1.skupina odměnu v podobě sladkostí. Myslím, že to pro nás bylo poučné a že jsme se i pobavili.

Matěj Hruzík:

Nejvíc se mi líbilo hledání živočichů ve vodě a jejich zkoumání. A měl jsem štěstí. Chytil jsem malou žábu, 3 čolky a larvy hmyzu.

Tim H.Exner:

Nejvíce se mi líbilo chytání malých vodních živočichů a také soutěže týkající se přírodovědy a zeměpisu České republiky.

Za realizaci celého dne v přírodě děkujeme Mgr. Lence Tulkové a p.Radku Havelkovi.

Mgr. Miroslava Sochová